דוד דרום

ד"ר דוד דרום
2021 - 1943
היחידה לגרפיקה מדעית

 

דוד נולד ב-1943 במומבאי, הודו, ובשנת 1949 עלה ארצה עם משפחתו. בשנת 1972 הוא קיבל תואר דוקטור בביולוגיה ימית. לאורך חייו תיעד דוד את פרחי הבר של ארץ ישראל, תוך דגש על צמחי התנ"ך. בנוסף, הוא עסק בצילום תת-מימי, ותיעד מאות רבות של מיני דגים וחסרי חוליות ימיים בים סוף ובים התיכון.
אופון דוד-דרום (Upeneus davidaromi) - מין של דג ממשפחת המוליתיים - נקרא על שמו בשנת 2001.
החל מ-1972 כיהן דוד כראש המחלקה לצילום ושרטוט מדעי באוניברסיטה העברית בירושלים במשך 35 שנים, עד צאתו לגמלאות. 

מספרת גברת זהבה כהן, אשר עבדה איתו שנים רבות: "היחידה מנתה שלוש שרטטות ושני צלמים, ושרתה את כל חוקרי האוניברסיטה העברית. אנו עסקנו בשרטוט גרפים ובהכנת תמונות מסוגים שונים, שנועדו למאמרים שעמדו להתפרסם, ולפוסטרים ושקופיות שהוצגו בכנסים.
החוקרים הסבירו מה רצונם, אנו שרטטנו והוספנו כיתובים (הכל נעשה באופן ידני ובאיכות גבוהה), ודוד היה מצלם ומפתח את התמונות. בשנת 1989 הכניס דוד לשימוש את התוכנות הראשונות לעיצוב גרפי, וכל אופי העבודה ביחידה השתנה לחלוטין."

מוסיפה פרופ' חרמונה שורק: "כיום קשה להעריך כמה חשובה היתה תרומתו לעבודתנו. דוד הקים את היחידה לצילום ושרטוט מדעי בתקופה שלפני עזרי השרטוט הממוחשב. הוא היה אמן אמיתי, בעל ידע מדעי וכשרון לשרטוט.  כשהגענו אליו עם פרויקט חדש, היה קודם שואל במה מדובר, ודן איתנו בנושא המחקר, וכשירד לעומקו התווה תצורה אמנותית לממצאינו.
אסור היה לערער על קביעתו של דוד, פשוט כי הוא ידע הכי טוב איך כדאי להציג את ממצאי מחקרינו, כך שירשימו את קוראי המאמרים במסר המדעי הגלום בהם.
בכל מקום סביבו היו תמונות מרשימות שצילם, בעיקר של דגי מים עמוקים ופרחי מדבר מדהימים ביפיים."

תודה, דוד.
נוח בשלום על משכבך.

הספדים ומאמרים

ד"ר דוד דרום ז"ל